Velobet

Jalkapallon U21 EM-kisat 2023 pelataan Romaniassa ja Georgiassa kesäkuun 21. ja heinäkuun 8. päivän välisenä aikana. Alle olemme listanneet kaikki tärkeät päivämäärät sekä jokaiseen turnaukseen osallistuvan joukkueen kokoonpanon.

Jalkapallon U21 EM-kisat 2023 alkavat tänään, kun Ukraina kohtaa Kroatian B-lohkon avausottelussa klo 19:00. Samaan aikaan isäntämaa Georgia kohtaa Portugalin ja Belgia Hollannin A-lohkon kahdessa ensimmäisessä ottelussa.

Toinen isäntämaa Romania aloittaa kisaurakkansa päivän viimeisessä pelissä, kun se haastaa Espanjan klo 21:45 alkaen. Lohkot C ja D saadaan käyntiin huomenna, kun Tšekki pelaa Englantia ja Saksa Israelia vastaan ja Norja kohtaa Sveitsin sekä Ranska Italian.

Lohkovaiheen viimeiset ottelut pelataan keskiviikkona 28. kesäkuuta. Jokaisen lohkon kaksi parasta jatkaa puolivälieriin, jotka pelataan 1. ja 2. päivä heinäkuuta. Voittajat jatkavat 5. heinäkuuta pelattaviin välieriin. U21 EM-kisojen finaali pelataan Adjarabet Arenalla Georgiassa lauantaina 8. heinäkuuta.

Jalkapallon U21 EM-kisat 2023: lohkojako

Lohko A: Georgia, Portugali, Hollanti, Belgia
Lohko B: Romania, Espanja, Ukraina, Kroatia
Lohko C: Tšekki, Englanti, Saksa, Israel
Lohko D: Norja, Sveitsi, Ranska, Italia

Jalkapallon U21 EM-kisat 2023: Otteluohjelma

21.6.-22.6.: lohkovaiheen 1. ottelukierros
24.6.-25.6.: lohkovaiheen 2. ottelukierros
27.6.-28.6.: lohkovaiheen 3. ottelukierros

1.7.-2.7.: puolivälierät
5.7.: välierät
8.7.: finaali

Jalkapallon U21 EM-kisat 2023: kokoonpanot

Belgia

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Maarten Vandevoordt, Genk
Senne Lammens, Club Brügge
Maxime Delanghe, PSV Eindhoven

Puolustajat:
Ignace van der Brempt, Red Bull Salzburg
Koni De Winter, Empoli
Hugo Siquet, Cercle Brügge
Maxime De Cuyper, Westerlo
Louis Patris, OH Leuven
Ewoud Pletinckx, OH Leuven
Ameen Al-Dakhil, Burnley
Zeno Debast, Anderlecht

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Eliot Matazo, AS Monaco
Aster Vranckx, AC Milan
Olivier Deman, Cercle Brügge
Nicolas Raskin, Glasgow Rangers
Mandela Keita, Antwerpen
Arne Engels, Augsburg
Lois Openda, RC Lens
Yorbe Vertessen, Union Saint-Gilloise
Michel-Ange Balikwisha, Antwerpen
Charles De Ketelaere, AC Milan
Largie Ramazani, Almeria
Anthony Descotte, Charleroi

Georgia

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Luka Kutaladze, Dinamo Tbilisi
Giorgi Mamardashvili, Valencia
Nodari Kalichava, Samgurali Tsqaltubo

Puolustajat:
Aleksandre Kalandadze, Dinamo Tbilisi
Tsotne Kapanadze, Saburtalo Tbilisi
Iva Gelashvili, Saburtalo Tbilisi
Irakli Azarovi, Röda Stjärnan
Jemali-Giorgi Jinjolava, Saburtalo Tbilisi
Giorgi Gocholeishvili, Shakhtar Donetsk
Saba Khvadagiani, Dinamo Tbilisi
Saba Sazonov, Dynamo Moskva

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Anzor Mekvabishvili, Dinamo Tbilisi
Nika Gagnidze, Dila Gori
Giorgi Moistsrapishvili, Dinamo Tbilisi
Luka Gagnidze, Dynamo Moskva
Otar Mamageishvili, Saburtalo Tbilisi
Nodar Lominadze, Samgurali Tsqaltubo
Gabriel Sigua, Dinamo Tbilisi
Giorgi Guliashvili, Sarajevo
Giorgi Gagua, Real Union de Irun
Nika Khorkheli, Samgurali Tsqaltubo
Zuriko Davitashvili, Bordeaux
Georgiy Tsitaishvili, Lech Poznan

Hollanti

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Kjell Scherpen, Vitesse
Jasper Schendelaar, PEC Zwolle
Bart Verbruggen, Anderlecht

Puolustajat:
Ian Maatsen, Burnley
Sepp van den Berg, Schalke 04
Micky van de Ven, VfL Wolfsburg
Devyne Rensch, Ajax
Milan van Ewijk, Heerenveen
Jan Paul van Hecke, Brighton
Quilindschy Hartman, Feyenoord

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Jürgen Ekkelenkamp, Antwerpen
Ludovit Reis, Hamburger SV
Quinten Timber, Feyenoord
Kenneth Taylor, Ajax
Ryan Gavenberch, Bayern München
Wouter Burger, FC Basel
Sven Mijnans, AZ Alkmaar
Joshua Zirkzee, Bologna
Brian Brobbey, Ajax
Elayis Tavsan, NEC Nijmegen
Crysencio Summerville, Leeds United
Thijs Dallinga, Toulouse
Million Manhoef, Vitesse

Portugali

Alustava kisajoukkue.

Maalivahdit:
Celton Biai, Vitoria Guimares
Samuel Soares, Benfica
Francisco Meixedo, Porto

Puolustajat:
Nuno Tavares, Marseille
Ze Carlos, Vitoria Guimares
Leonardo Lelo, Casa Pia
Alexandre Penetra, Famalicao
Bernardo Vital, Estoril
André Amaro, Vitoria Guimares
Tomas Esteves, Pisa
Tomas Araujo, Gil Vicente

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Fabio Vieira, Arsenal
Tiago Dantas, PAOK
Paulo Bernardo, Benfica
André Almeida, Valencia
Afonso Sousa, Lech Poznan
Vasco Sousa, Porto
David Costa, RC Lens
Samu Costa, Almeria
Joao Neves, Benfica
Francisco Conceicao, Ajax
Henrique Araujo, Watford
Fabio Silva, PSV Eindhoven
Vitinha, Marseille
Pedro Neto, Wolverhampton

Kroatia

Alustava kisajoukkue.

Maalivahdit:
Dominik Kotarski, PAOK
Ivor Pandur, Fortuna Sittard
Nikola Cavlina, Lokomotiva Zagreb

Puolustajat:
David Colina, Augsburg
Bartol Franjic, VfL Wolfsburg
Nikola Soldo, FC Köln
Niko Sigur, Hajduk Split
Mauro Perkovic, Dinamo Zagreb
Kresimir Krizmanic, Gorica
Luka Jelenic, Varazdin
Niko Galesic, Rijeka
Moris Valincic, Siroki Brijeg
Roko Jureskin, Benevento

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Jurica Prsir, Gorica
Lukas Kacavenda, Lokomotiva Zagreb
Martin Baturina, Dinamo Zagreb
Ante Palaversa, Troyes
Veldin Hodza, Rijeka
Toni Fruk, Gorica
Marko Bulat, Dinamo Zagreb
Roko Simic, Zürich
Stipe Biuk, Los Angeles
Dion Drena Beljo, Augsburg
Marin Ljubicic, LASK Linz
Gabriel Vidovic, Vitesse
Luka Stojkovic, Lokomotiva Zagreb
Matija Frigan, Rijeka
Michele Sego, Varazdin

Romania

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Stefan Tarnovanu, FCSB
Mihai Popa, Voluntari
Andrei Gorcea, Universitateta Cluj

Puolustajat:
Bogdan Racovitan, Rakow Czestochowa
Mihai Lixandru, Mioveni
Victor Dican, Botosani
Valentin Ticu, Petrolul
Andres Dumitrescu, Sepsi OSK
Alexandru Pantea, FCSB
Andrei Borza, Farul Constanta

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Vladimir Screciu, Universitatea Craiova
Dragos Albu, FC U Craiova
Constantin Garmeni, Farul Constanta
Alexandru Isfan, Universitatea Craiova
Alexi Pitu, Bordeaux
Claudiu Petrila, CFR Cluj
Vlad Pop, FC U Craiova
Octavian Popescu, FCSB
Valentin Mihaila, Parma
Adrian Mazilu, Farul Constanta
Jovan Markovic, Unversitatea Craiova
Louis Munteanu, Farul Constanta
Daniel Birligea, CFR Cluj

Espanja

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Arnau Tenas, FC Barcelona
Julen Agirrezabala, Athletic Bilbao
Leo Román, Mallorca

Puolustajat:
Juan Miranda, Real Betis
Sergio Gomez, Manchester City
Jon Pacheco, Real Sociedad
Manu Sanchez, Real Osasuna
Victor Gomez, SC Braga
Mario Gila, Lazio
Arnau Martinez, Girona
Aitor Paredes, Athletic Bilbao

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Hugo Guillamon, Valencia
Rodri Sanchez, Real Betis
Alex Baena, Villareal
Antonio Blanco, Alaves
Oihan Sancet, Athletic Bilbao
Aimar Oroz, Osasuna
Adrian Bernabé, Parma
Gabriel Veiga, Celta Vigo
Abel Ruiz, SC Braga
Rodrigo Riquelme, Girona
Sergio Camello, Rayo Vallecano
Ander Barrenetxea, Real Sociedad

Ukraina

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Anatoliy Trubin, Shakhtar Donetsk
Ruslan Neshscheret, Dynamo Kiev
Kiril Fesyun, Kolos Kovalivka

Puolustajat:
Arseniy Batahov, Zorya Luhansk
Kostyantin Vivcharenko, Dynamo Kiev
Oleksiy Sych, KV Kortrijk
Maksym Talovyerov, LASK Linz
Maksym Braharu, Chornomorets Odessa
Oleksandr Syrota, Dynamo Kiev
Rostyslav Lyakh, Rukh Lviv

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Artem Bondarenko, Shakhtar Donetsk
Ivan Zhelizko, Valmiera
Oleksandr Nazarenko, Dnipro-1
Dmytro Kryskiv, Shakhtar Donetsk
Mykhailo Mudryk, Chelsea
Heorhiy Sudakov, Shakhtar Donetsk
Mykola Mykhaylenko, Zorya Luhansk
Oleh Oncheretko, Shakhtar Donetsk
Volodymyr Brazhko, Zorya Luhansk
Oleksiy Kashchuk, Sabah FC
Bohdan Viunnyk, Grazer AK
Danylo Sikan, Shakhtar Donetsk
Vladyslav Vanat, Dynamo Kiev

Tšekki

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Viteszlav Jaros, Stockport County
Jakub Markovic, Pardubice
Vladimir Neuman, Karvina

Puolustajat:
Adam Gabriel, Hradec Kralove
Martin Vitik, Sparta Prag
Robin Hranac, Pardubice
Michal Fukala, Slovan Liberec
Martin Cedidla, Trinity Zlin
Tomas Vlcek, Pardubice
Karel Pojezny, Banik Ostrava

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Pavel Sulc, Jablonec
Adam Karabec, Sparta Prag
Filip Kaloc, Banik Ostrava
Lukas Cerv, Slovan Liberec
Jan Zamburek, Viborg FF
Krystof Danek, Sparta Prag
Matej Valenta, Slovan Liberec
David Pech, Slavia Prag
Vaclav Sejk, Jablonec
Daniel Fila, Teplice
Matej Koubek, Hradec Kralove
Vasil Kusej, Mlada Boleslav
Matej Jurasek, Slavia Prag

Englanti

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Josh Griffiths, West Bromwich
Carl Rushworth, Brighton
James Trafford, Manchester United

Puolustajat:
Max Aarons, Norwich
Jarrad Branthwaite, PSV Eindhoven
Levi Colwill, Chelsea
Charlie Cresswell, Leeds
Taylor Harwood-Bellis, Manchester City
Ben Johnson, West Ham
Luke Thomas, Leicester City

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Tommy Doyle, Manchester City
Harvey Elliott, Liverpool
Curtis Jones, Liverpool
James Garner, Everton
Angel Gomes, LOSC Lille
Jacob Ramsey, Aston Villa
Oliver Skipp, Tottenham
Cameron Archer, Aston Villa
Morgan Gibbs-White, Nottingham Forest
Anthony Gordon, Newcastle
Noni Madueke, Chelsea
Cole Palmer, Manchester City
Emile Smith Rowe, Arsenal

Saksa

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Noah Atubolu, SC Freiburg
Nico Mantl, Red Bull Salzburg
Christian Früchtl, Austria Wien

Puolustajat:
Josha Vagnoman, VfB Stuttgart
Luca Netz, Borussia Mönchengladbach
Maximilian Bauer, FC Augsburg
Killian Fischer, VfL Wolfsburg
Yann Aurel Bisseck, AGF Århus
Marton Dardai, Hertha Berlin
Henning Matriciani, Schalke 04
Kenneth Schmidt, SC Freiburg

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Angelo Stiller, Hoffenheim
Yannik Keitel, SC Freiburg
Tom Krauss, Schalke 04
Eric Martel, FC Köln
Denis Huseinbasic, FC Köln
Noah Weisshaupt, SC Freiburg
Faride Alidou, Eintracht Frankfurt
Youssoufa Moukoko, Borussia Dortmund
Kevin Schade, Brentford
Jessic Ngankam, Hertha Berlin
Nelson Weiper, Mainz 05
Finn Ole Becker, Hoffenheim

Israel

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Daniel Peretz, Maccabi Tel Aviv
Shareef Kayouf, Maccabi Haifa
Tomer Tzarfati, Maccabi Netanya

Puolustajat:
Gil Cohen, Ashdod
Or Blorian, Hapoel Be’er Sheva
Karem Jaber, Maccabi Netanya
Ziv Morgan, Irony Kirat Shmona
Stav Lemkin, Hapoel Tel Aviv
Ilay Hajaj, Hapoel Afula
Roy Revivo, Hapoel Jerusalem

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Eden Kartsev, Istanbul Basaksehir
Arad Bar, Maccabi Petah Tikva
Omri Gandelmann, Maccabi Netanya
Oz Bilu, Maccabi Netanya
Yoav Hofmayster, Irony Kiyat Shmona
Eitan Azulay, Maccabi Netanya
Oscar Gloukh, Red Bull Salzburg
Ayano Preda, Hapoel Jerusalem
Hisham Layous, Hapoel Tel Aviv
Idan Gorno, Maccabi Petah Tikva
Dor Turgeman, Maccabi Tel Aviv
Mohammed Abu Rumi, Irony Kiyat Shmona
Anan Khalaily, Maccabi Haifa

Ranska

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Illan Meslier, Leeds United
Lucas Chevalier, Lille
Stefan Bajic, Valenciennes

Puolustajat:
Pierre Kalulu, AC Milan
Castello Lukeba, Lyon
Quentin Merlin, Nantes
Yasser Larouci, Troyes
Loic Badé, Sevilla
Mohamed Simakan, RB Leipzig
Bafodé Diakité, Lille
Sacha Boey, Galatasaray

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Maxence Coqueret, Lyon
Khéphren Thuram, OGC Nice
Enzo Le Fée, Lorient
Manu Koné, Borussia Mönchengladbach
Joris Chotard, Montpellier
Michael Olise, Crystal Palace
Amine Gouiri, Rennes
Arnaud Kalimuendo, Rennes
Rayan Cherki, Lyon
Amine Adli, Bayer Leverkusen
Elye Wahi, Montpellier
Bradley Barcola, Lyon

Italia

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Marco Carnesecchi, Cremonese
Stefano Turati, Frosinone
Alessandro Sorrentino, Monza

Puolustajat:
Raoul Bellanova, Inter
Matteo Lovato, Salernitana
Caleb Okoli, Atalanta
Lorenzo Pirola, Salernitana
Fabiano Parisi, Empoli
Andrea Cambiaso, Bologna
Destiny Udogie, Udinese
Giacomo Quagliata, Cremonese
Riccardo Calafiori, FC Basel
Giorgio Scalvini, Atalanta
Giorgio Cittadini, Modena

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Nicolo Rovella, Monza
Samuele Ricci, Torino
Sandro Tonali, AC Milan
Edoardo Bove, AS Roma
Fabio Moretti, Juventus
Giovanni Fabbian, Reggina
Jacopo Fazzini, Empoli
Lorenzo Colombo, Lecce
Matteo Cancelleri, Lazio
Nicolo Cambiaghi, Empoli
Samuele Mulattieri, Frosinone
Pietro Pellegri, Torino
Gaetano Oristanio, Volendam

Norja

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Kristoffer Klaesson, Leeds United
Mads Hedenstad Christiansen, Lilleström
Rasmus Sandberg, Stjördals-Blink

Puolustajat:
Sebastian Sebulonsen, Bröndby IF
Henrik Heggheim, Vålerenga
Jesper Daland, Cercle Brügge
Leo Fuhr Hjelde, Rotherham United
Colin Rösler, Mjällby AIF
Warren Kamanzi, Toulouse
David Wolfe, SK Brann

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Johan Hove, Groningen
Håkon Evjen, Bröndby IF
Tobias Christensen, Fehervar
Osame Sahraoui, SC Heerenveen
Hugo Vetles, Bodö Glimt
Markus Solbakken, Viking Stavanger
Christos Zafeiris, Slavia Prag
Sivert Heggheim Mannsverk, Molde
Jörgen Strand Larsen, Celta Vigo
Erik Botheim, Salernitana
Emil Konradsen Ceide, Sassuolo
Oscar Bobb, Manchester City
Antonio Nusa, Club Brügge

Sveitsi

Lopullinen kisajoukkue.

Maalivahdit:
Amir Saipi, Lugano
Marvin Keller, Young Boys
Nicholas Ammeter, Wil

Puolustajat:
Leonidas Stergiou, St. Gallen
Jan Kronig, Aarau
Marco Burch, Luzern
Lewin Blum, Young Boys
Nicolas Vouilloz, Servette
Becir Omeragic, Zürich
Serge Müller, Schaffhausen
Aurele Amenda, Young Boys

Keskikenttäpelaajat/hyökkääjät:
Kastriot Imeri, Young Boys
Simon Sohm, Parma
Darian Males, Basel
Gabriel Bares, Thun
Matteo Di Giusto, Winterthur
Bledian Krasniqi, Zürich
Ardon Jashari, Luzern
Dan Ndoye, Basel
Filip Stojilkovic, Darmstadt
Zeki Amdouni, Basel
Fabian Rieder, Young Boys
Julian van Moos, St. Gallen