Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Mika Lehkosuo nimesi Suomen joukkueen U21 EM-kisoihin keskiviikkona.
Suomi selviytyi toista kertaa historiassaan alle 21-vuotiaiden EM-kisoihin, kun se kaatoi EM-karsintojen toisella kierroksella Norjan yhteismaalein 6-3 viime marraskuussa. Vuoden 2025 U21 EM-kisat pelataan Slovakiassa 11.-28.6.
Pikkuhuuhkajat pelaa turnauksen D-lohkossa yhdessä Hollannin, Ukrainan ja Tanskan kanssa. Suomi avaa EM-kisat Hollantia vastaan 12. kesäkuuta. Ukrainan joukkue kohtaa 15.6. ja Tanskan 18.6. Pikkuhuuhkajat pelaa kaikki alkulohkon ottelunsa Itä-Slovakiassa sijaitsevassa Košicessa.
Suomen päävalmentaja Mika Lehkosuo kertoi olevansa erittäin tyytyväinen saatavilla olevaan joukkueeseen. Karsintojen avainpelaajista vain Tony Miettinen joutuu jättämään EM-kisat väliin loukkaantumisen takia.
– Meillä on erittäin iskukykyinen joukkue. Valitettavaa Tonyn kannalta, että hän ei päässyt mukaan kisoihin, mutta käytännössä kaikki muut pelaajat, jotka olivat matkallamme mukana, olivat käytettävissä, Lehkosuo kertoo Palloliiton tiedotteessa.
EM-kisoihin Miettisen tilalle on nimetty viime vuodet käytännössä vain A-maajoukkueessa pelannut Matti Peltola. Myös kesäkuun maaotteluikkunassa Peltola on pelaamassa MM-karsintaotteluita Huuhkajien mukana. Pikkuhuuhkajien käytettäväksi Peltola vapautuu alkulohkon toiseen otteluun Ukrainaa vastaan.
Järjestely on Pikkuhuuhkajien kannalta hieman erikoinen, mutta Lehkosuo on vakuuttunut siitä, että Peltolan tasoinen pelaaja kannattaa tuoda joukkueeseen jopa kesken turnauksen. Peltolan ainoa aiempi esiintyminen Pikkuhuuhkajissa on marraskuulta 2023.
– Muuten hän on ollut A-maajoukkueen mukana koko meidän projektimme ajan. Suunnitelmana oli nytkin, että hän olisi kesällä pelkästään A-maajoukkueen mukana, mutta Tony Miettisen loukkaantumisen vuoksi mietimme vaihtoehtoja. Matti oli saatavilla kisoihin, ja tähän vaihtoehtoon päädyimme – hänestä saadaan joukkueeseemme erittäin laadukas pelaaja, Lehkosuo sanoo.
Suomi aloittaa valmistautumisen EM-kisoihin Saksassa, missä joukkue kohtaa Saksan U21-maajoukkueen epävirallisessa maaottelussa. Ottelua pelataan 5.6. ilman televisiointia ja suljettujen ovien takana.
Lauantaina 7.6. Pikkuhuuhkajat matkustaa ottelupaikkakunnalle Košiceen.
Suomen joukkue U21 EM-kisoissa 2025
Maalivahdit:
1 Lucas Bergström, Chelsea FC
12 Elmo Henriksson, Sporting Gijón
23 Roope Paunio, SJK
Kenttäpelaajat:
2 Rony Jansson, Kalmar FF
3 Tomas Galvez, SC Cambuur
4 Matti Peltola, DC United
5 Samuli Miettinen, KuPS
6 Santeri Väänänen, Rosenborg BK
7 Naatan Skyttä, USL Dunkerque
8 Adam Marhiev, Aris Limassol
9 Teemu Hytönen, Ilves
10 Leo Walta, IK Sirius
11 Casper Terho, SC Paderborn
13 Niklas Pyyhtiä, FC Südtirol
14 Kalle Wallius, Ilves
15 Luka Hyryläinen, SSV Ulm
16 Dario Naamo, SKN St. Pölten
17 Juho Talvitie, Heracles Almelo
18 Topi Keskinen, Aberdeen FC
19 Oiva Jukkola, Ilves
20 Otso Liimatta, FC Famalicão
21 Ville Koski, NK Istra
22 Miska Ylitolva, HJK
EM-kisajoukkueeseen nimettyjen pelaajien lisäksi maalivahti Jaaso Jantunen sekä kenttäpelaajat Luka Kuittinen ja Doni Arifi matkustavat joukkueen mukana Saksaan.
Pikkuhuuhkajien otteluohjelma alkulohkossa
Ajat Suomen aikaa.
To 12.6. klo 22: Suomi-Hollanti, Košice Football Arena
Su 15.6. klo 19: Suomi-Ukraina, Košice Football Arena
Ke 18.6. klo 19: Tanska-Suomi, Košice Football Arena
Urheilutoimittaja
anders@sportnyhet.com
Jätä kommentti