Kuva: Bildbyrån
Hollannin jalkapallomaajoukkueen valmentaja Frank de Boer nimesi maanantai-iltana Suomen aikaa maan lopullisen EM-kisajoukkueen. Jo aiemmin vahvistetun tiedon mukaan joukkueen kapteeni ja maailman parhaana puolustajana pidetty Virgil van Dijk ei ole mukana EM-kisoissa polvivaivan vuoksi.
Puolustus on silti Oranjella kunnossa, sillä joukkueesta löytyvät muun muassa Juventuksen Matthijs de Ligt, Inter Milanon Stefan de Vrij ja Manchester Cityn Nathan Aké.
Joukkueen muita tähtiä ovat esimerkiksi Liverpoolissa kolmen viime kauden aikana Mestarien liigan ja Valioliigan voittanut Georginio Wijnaldum, Barcelonan Frenkie de Jong, Lyonin Memphis Depay ja Manchester Unitedissa tällä kaudella todella vähälle peliajalle jäänyt Donny van de Beek.
Lisäksi joukkueeseen valittiin yllätysnimenä Ajaxin vasta 19-vuotias Ryan Gravenberch. Kaiken kaikkiaan Hollannin joukkueessa on jopa 11 pelaajaa kotimaan liigasta. Tottenhamin Steven Bergwijn ei sen sijaan mahtunut de Boerin nimeämään joukkueeseen.
Hollanti pelaa kisojen C-lohkossa yhdessä Itävallan, Ukrainan ja Pohjois-Makedonian kanssa. Joukkue aloittaa kisaurakkansa 13. kesäkuuta klo 22 Ukrainaa vastaan Amsterdamissa.
Hollannin joukkue vuoden 2021 EM-kisoihin:
Maalivahdit:
Jasper Cillessen (Valencia)
Tim Krul (Norwich)
Maarten Stekelenburg (Ajax)
Puolustajat:
Patrick van Aanholt (Crystal Palace)
Nathan Aké (Manchester City)
Daley Blind (Ajax)
Denzel Dumfries (PSV Eindhoven)
Matthijs de Ligt (Juventus)
Jurriën Timber (Ajax)
Joël Veltman (Brighton)
Stefan de Vrij (Inter Milan)
Owen Wijndal (AZ Alkmaar)
Keskikenttäpelaajat:
Donny van de Beek (Manchester United)
Ryan Gravenberch (Ajax)
Frenkie de Jong (Barcelona)
Davy Klaassen (Ajax)
Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar)
Marten de Roon (Atalanta)
Georginio Wijnaldum (Liverpool)
Hyökkääjät:
Steven Berghuis (Feyenoord)
Cody Gakpo (PSV Eindhoven)
Luuk de Jong (Sevilla)
Donyell Malen (PSV Eindhoven)
Memphis Depay (Lyon)
Quincy Promes (Spartak Moskva)
Wout Weghorst (Wolfsburg)
Urheilutoimittaja
juuso@sportnyhet.com
Jätä kommentti