Jalkapallon EM-kisat alkavat ensi viikon perjantaina. Sitä ennen moni joukkue pelaa kuitenkin harjoitusotteluita kisoihin valmistautuakseen.

Suurin osa EM-kisoihin osallistuvista joukkueista pelaa kaksi harjoitusottelua ennen kuin EM-kisat alkavat perjantaina 14. kesäkuuta. Ainoat poikkeukset ovat Ukraina ja Portugali, jotka pelaavat kumpikin kolme harjoitusottelua, sekä Georgia, joka pelaa vain yhden harjoitusottelun.

Suurin osa ennakkosuosikeista on tällä viikolla pelatuissa otteluissa pitänyt pintansa, mutta jotkut ovat myös joutuneet huolestumaan omasta tuloskunnostaan. Jälkimmäisiin kuuluvat esimerkiksi Italia ja Saksa, jotka jäivät maalittomiin tasapeleihin Turkkia ja Ukrainaa vastaan.

Myös Huuhkajat on päässyt osaksi EM-kisavalmisteluja, sillä Suomi pelasi harjoitusottelut ensin Portugalia ja sitten Skotlantia vastaan.

Alta näet kaikki tämän viikon harjoitusotteluiden tulokset sekä lähipäivinä pelattavat ottelut.

Lohko A

Saksa
3. kesäkuuta: kotiottelu Ukrainaa vastaan (0-0 tasapeli)
7. kesäkuuta: Kotipeli Kreikkaa vastaan (2-1 voitto)

Skotlanti
3. kesäkuuta: Vierasottelu Gibraltaria vastaan (2-0 voitto)
7. kesäkuuta: kotiottelu Suomea vastaan (2-2 tasapeli)

Unkari
4. kesäkuuta: Vierasottelu Irlantia vastaan (1-2 tappio)
8. kesäkuuta: kotiottelu Israelia vastaan

Sveitsi
4. kesäkuuta: kotiottelu Viroa vastaan (4-0 voitto)
8. kesäkuuta: kotiottelu Itävaltaa vastaan

Lohko B

Espanja
5. kesäkuuta: Kotipeli Andorraa vastaan (5-0 voitto)
8. kesäkuuta: Kotipeli Pohjois-Irlantia vastaan

Kroatia
3. kesäkuuta: Kotipeli Pohjois-Makedoniaa vastaan (3-0 voitto)
8. kesäkuuta: Vierasottelu Portugalia vastaan

Italia
4. kesäkuuta: kotiottelu Turkkia vastaan (0-0 tasapeli)
9. kesäkuuta: kotiottelu Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan

Albania
3. kesäkuuta: kotiottelu Liechtensteinia vastaan (3-0 voitto)
7. kesäkuuta: kotiottelu Azerbaidžania vastaan  (3-1 voitto)

Lohko C

Slovenia
4. kesäkuuta: kotiottelu Armeniaa vastaan (2-1 voitto)
8. kesäkuuta: kotiottelu Bulgariaa vastaan

Tanska
5. kesäkuuta: kotiottelu Ruotsia vastaan (2-1 voitto)
8. kesäkuuta: kotiottelu Norjaa vastaan

Serbia
4. kesäkuuta: Vierasottelu Itävaltaa vastaan (1-2 tappio)
8. kesäkuuta: Vierasottelu Ruotsia vastaan

Englanti
3. kesäkuuta: kotiottelu Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan (3-0 voitto)
7. kesäkuuta: kotiottelu Islantia vastaan (tappio 0-1)

Lohko D

Puola
7. kesäkuuta: Kotipeli Ukrainaa vastaan (3-1 voitto)
10. kesäkuuta: kotiottelu Turkkia vastaan

Hollanti
6. kesäkuuta: Kotipeli Kanadaa vastaan (4-0 voitto)
10. kesäkuuta: Kotipeli Islantia vastaan

Itävalta
4. kesäkuuta: Kotipeli Serbiaa vastaan (2-1 voitto)
8. kesäkuuta: Vierasottelu Sveitsiä vastaan

Ranska
5. kesäkuuta: kotiottelu Luxemburgia vastaan (3-0 voitto)
9. kesäkuuta: kotiottelu Kanadaa vastaan

Lohko E

Belgia
5. kesäkuuta: kotiottelu Montenegroa vastaan (2-0 voitto)
8. kesäkuuta: Kotipeli Luxemburgia vastaan

Slovakia
5. kesäkuuta: Kotipeli San Marinoa vastaan (4-0 voitto)
9. kesäkuuta: Kotiottelu Walesia vastaan

Romania
4. kesäkuuta: Kotiottelu Bulgariaa vastaan (0-0 tasapeli)
7. kesäkuuta: kotiottelu Liechtensteinia vastaan (0-0 tasapeli)

Ukraina
3. kesäkuuta: Vierasottelu Saksaa vastaan (0-0 tasapeli)
7. kesäkuuta: Vierasottelu Puolaa vastaan (1-3 tappio)
10. kesäkuuta: Vierasottelu Moldovaa vastaan

Lohko F

Turkki
4. kesäkuuta: Vierasottelu Italiaa vastaan (0-0 tasapeli)
10. kesäkuuta: Vierasottelu Puolaa vastaan

Georgia
9. kesäkuuta: Vierasottelu Montenegroa vastaan

Portugali
4. kesäkuuta: kotiottelu Suomea vastaan (4-2 voitto)
8. kesäkuuta: kotiottelu Kroatiaa vastaan
10. kesäkuuta: Kotipeli Irlantia vastaan

Tšekki
7. kesäkuuta: kotiottelu Maltaa vastaan (7-1 voitto)
10. kesäkuuta: kotiottelu Pohjois-Makedoniaa vastaan